Facebook Hesabının Çalınmasını Engelleme Ve Çalınan Hesabı Kapattırmak

Facebook Hesabının Çalınmasını Engelleme Ve Çalınan Hesabı Kapattırmak

Facebook hesabının  kapatılmasının  diğer önemli nedenlerinden biri güvenlik açısındandır. Güvenlik ihlali tespit edilen veya kullanıcı tarafından bildirilen hesaplar Facebook tarafından kapatılır. Bunun anlamı hesabın başkasının eline geçmesidir. Eğer hesabınızın başkasının eline geçtiğini düşünüyorsanız paylaşımları durdurması için Facebook’a bildirmelisiniz. Facebook bildirim sonucu hesabı kapatır. Eğer durumu kendisi fark ederse de hesabı kapatabilir.

Facebook hesabınızı çaldırmamak için aşağıdaki uyarıları dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.

  • Şüpheli bağlantılar ve bilinmeyen programlar

Hesabı ele geçirilen bir kullanıcıdan ya da zararlı bulaşmış bir uygulamadan size zararlı bir bağlantı ya da exe dosyası gönderilebilir. Bu tür bağlantılara asla tıklamamalı hiçbir programı çalıştırmamalısınız. Güvenliğinizi sağlamak için bu ilk şartlardan biridir.

  • Güncel yazılımlar ve güncel tarayıcılar

İşletim sistemleri veya tarayıcılar sistemdeki açıkları bulup zamanla kapatırlar. Bir açık kapandığı zaman başka bir açığın ortaya çıkmayacağını ya da keşfedilmeyeceğini kimse garanti edemez o halde sürekli tarayıcıların ve çeşitli virüs programlarının güncel sürümlerini kullanmalıyız.

  • Şifre zorluğu

İnternet üstünde bütün hesaplarımızı korumak için atılması gereken en büyük adımdır. Hangi sayfa için olursa olsun benzersiz bir şifre belirleyin. Benzersiz karakterlerden yeterince uzun şekilde belirlediğiniz şifreler tahmin edilemez olurlar.

  • Logout olmak

Özellikle genel kullanıma açık bilgisayarlarda Facebook’tan çıkarken mutlaka logout özelliğini kullanarak çıkın. Tarayıcının sorduğu şifre hatırlansın mı sorusuna asla evet cevabını vermeyin…

Yukardaki tavsiyelere uyduğunuz taktirde hesabınızın çalınma ihtimali çok düşüktür. Eğer hesabınız her şeye rağmen çalındıysa yapmanız gereken ilk şey hesabınızı kapattırmak olmalısır. Bunun için yetkililer ile iletişime geçip isteğiniz doğrultusunda hesabınızı kaptın.

 

About author

Ahmet Orhan
Ahmet Orhan 2299 posts

Ankara'da doğmuş ve Ankara'da yaşamakta olan bir makine mühendisi ve blog yazarıyım. 2006'dan bu yana blog yazarlığı yapmakta olup, 2009'dan bu güne kadar aorhan.com'da yazıyorum. Ayrıca 2014'de açtığım bloghocasi.com'da blog yazarlığı konularına değinmekteyim. İlgili olduğum konular teknoloji, blog yazarlığı, sosyal medya ve web tasarımdır. Boş zamanlarımda blogculuk ve web arayüz tasarımcılığı ile uğraşmaktayım.

Bunları Okumalısın (Bence) !

Nasıl Yapılır ? 0 Comments

Google Plus’a Girmeden Paylaşımlarda Nasıl Bulunulur?

Google Plus bildiğimiz gibi hızla yükselen bir sosyal paylaşım sitesi. Bu sosyal paylaşım sitesinin bilmediğimiz bir sürü yeniliği var. Bu yeniliklerden yavaş yavaş haberdar oluyoruz. Hatta bazı özellikler Facebook’tan daha

Nasıl Yapılır ? 0 Comments

iPhone nasıl hızlandırılır?

iPhone cihazım çok yavaşladı nasıl hızlandırabilirim diyenler için bir kaç basit ama önemli ipucu sıraladık. Bunları uyguladığınız takdirde telefonunuzun daha rahat olduğunu ve hafiflediğini göreceksiniz. Telefonunuzdaki sorun eğer yazılımsal bir

Nasıl Yapılır ? 0 Comments

Facebook’ta Resimler ve Videoların Yedeğini Almak

Facebook’a yüklediğiniz resim, video ve benzeri verilerinizin yedeğini alabilirsiniz. Artık Facebook’unuz kapandığı veya başına başka bir iş geldiği zaman bu yöntemle verilerinizi kurtarabilirsiniz. Daha doğrusu bu yedekleme işini başına bir

0 Comments

Yorum Yapılmadı!

Bu yazının yorumu yok, ilk sen yaz!

Yorum Yazınız


*