Bilgisayarın Çökmesi Nasıl Önlenir?

Bilgisayarın Çökmesi Nasıl Önlenir?

Yaşamımızın bir parçası haline gelen bilgisayarlar hassas cihazlardır. Güzel kullanıp bakımını yapmadığımız halde çökmesi daha da kolaylaşır. Bilgisayar neden çöker, çökmemesi için neler yapmamız gerek bunu anlatacağım.

Bilgisayar neden çöker?

Bir sürü nedeni olan bilgisayar çökmesinin en yaygın olanlarından bahsedeceğim. En sık rastlanan hafıza hatalarıdır. “Memory Error” diye karşınıza çıkar. Tıpkı bir hayalet gibi. Yazılımdaki hatalar işin kaynağı. İşlemci yazılıma kullanması için kaynak ayırır. Yazılımdaki hata, yazılımın ayrılan belleğin fazlasına kaçmasına sebep olur. Hiçbir donanıma sormadan yazılımlar aşırı bellek kullanmaya başlar. Yazılım başkalarına ayrılan hafızayı kullanırken, o hafıza başka bir yazılım tarafından kullanılıyorsa çakışma gerçekleşir. İşte bilgisayarımızın mat olduğu alanlardan biri.

Oyunlar da bilgisayarların çoğu zaman çökmesine sebep olur. Aşırı bellek kullanımına sebep olan oyunlar bilgisayarın aşırı zorlanmasına sebep olur. Her donanımının ayrı zorlanmasına sebep olurken bilgisayar daha fazla katlanamaz ve çöker. Örneğin ekran kartı ya da RAM, işlemci de olabilir.

Zararlı yazılımlardan dolayı da bilgisayar çöker. Örneğin virüsler zararlı yazılımlardır. İstemeden kendinize bulaştırırsınız.

Sürücüleri tam yüklemezseniz bilgisayarınız düzgün çalışamaz ve çöker.

Daha birçok nedeni olan bilgisayar çökmeleri genelde bu gibi olaylar ile gerçekleşir. Şimdi bunları nasıl önleyeceğinizi anlatayım.

Bilgisayar çökmeleri nasıl önlenir?

Öncelikle bilgisayarınızın bir virüs programı tarafından korunması gereklidir. Bu sizin ilk yapmanız gereken şey.

Daha sonra bilgisayarınıza çeşitli programlar yükleyerek bilgisayarınızın çökmesine sebep olabilecek dosyaları tespit ettirin. Size bir program önerebilirim. Ben çalıştırdım gayet güzel. Bilgisayarınızı hem hızlandırıyor, hem de çeşitli kötücüllerden sizi koruyor. Bu sayede bilgisayarınızın çökmesi engelleniyor. Programı indirmek için tıklayın.

Bilgisayarınızı düzgün kapatın. Olası dosya kayıplarını ve bilgisayar çökmelerini engellemek istiyorsanız bu şart.

Her yazılımı yüklemeyin ve her siteye girmeyin. Girdiğiniz sitenin virüslü mü yoksa temiz mi olduğunu bilemezsiniz. Ama bunu bir program yardımıyla bilebilirsiniz. Programın adı “Malwarebytes Anti Malware”. Bu Programı buraya tıklayarak bedava indirin ve kurun. Bu program sizi kötü niyetlilerden olabildiğince uzak tutacaktır.

Taktığınız flaş disklere dikkat edin. USB’ler oldukça tehlikelidir. Her bilgisayara rahatlıkla takılabildiğinden, başka bilgisayardan sizin bilgisayarınıza virüs geçebilir. Bu USB aracılığıyla mümkün.

Bilgisayarlar genel olarak bu nedenle çökerler ve genel olarak bu çökmeler anlattığım gibi önlenir. Anlattıklarımı uygularsanız kolaylıkla bilgisayarınızı çökmekten kurtarabilirsiniz.

About author

Ahmet Orhan
Ahmet Orhan 2313 posts

Ankara'da doğmuş ve Ankara'da yaşamakta olan bir makine mühendisi ve blog yazarıyım. 2006'dan bu yana blog yazarlığı yapmakta olup, 2009'dan bu güne kadar aorhan.com'da yazıyorum. Ayrıca 2014'de açtığım bloghocasi.com'da blog yazarlığı konularına değinmekteyim. İlgili olduğum konular teknoloji, blog yazarlığı, sosyal medya ve web tasarımdır. Boş zamanlarımda blogculuk ve web arayüz tasarımcılığı ile uğraşmaktayım.

Bunları Okumalısın (Bence) !

Nasıl Yapılır ? 0 Comments

Wordde Gölgelendirme

Gölgelendirme efekti, yazınızın belli bir bölümünün arkaplan rengini değiştirerek vurgu yapmanızı sağlayan bir özelliktir. Böylece yazınızda dikkat çekmek istediğiniz hususları vurgulayabilirsiniz. İstatistiksel bilgiler verirken ya da belirli hedeşeri alt alta

Nasıl Yapılır ? 0 Comments

LG G2 Android Lollipop güncellemesi nasıl yapılır?

LG’nin geçmişte kalmış ama hala popüler telefonu G2’ye geçtiğimiz günlerde Android 5.0 güncellemesi geldi. Güncelleme geldi ama daha önce böyle bir işle uğraşmamaış olanlar ya da güncelleme esnasında herhangi bir

Nasıl Yapılır ? 0 Comments

Hotmail Uzantılı E-posta Parolası Nasıl Değiştirilir?

Hotmail’de parola değiştirmek oldum olası işkence olmuştur. Ara yüzü o kadar karışık ki nereden parola değiştirilir, kimse internetten bakmadan bilemiyor. Zaten bu nedenle insanlar gmail, ymail gibi maillere kayıyor. Onların

0 Comments

Yorum Yapılmadı!

Bu yazının yorumu yok, ilk sen yaz!

Yorum Yazınız


*