Android ROM Nedir? Ne İşe Yarar?

Android ROM Nedir? Ne İşe Yarar?

Android’inizin işletim sisteminin yüklü olduğu hafızaya ROM denir? ROM’un açılımı aslında Read Only Memory’dir. Yani sadece okunabilir. Üstüne herhangi bir işlem yapılmaz zaten bu yüzden Android telefonunuzun ROM’una müdahale edip yeni bir yazılım yüklediğinizde garanti kapsamından çıkar. Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğundan sanırım ROM’lara müdahale etmek mümkündür.

Kısaca ifade etmek gerekirse telefon üreticileri haricinde üretilen Custom ROM dediğimiz şeyler vardır. Bu ROMları telefonunuza yüklediğinizde elbette garanti kapsamından çıkar. Ama üreticinin ürettiği orijinal ROM’lardan kullanırsanız garanti kapsamından çıkmazsınız. Bu ROMlar telefonunuzun erişemediğiniz bazı özelliklerine erişmenizi sağladığı gibi size yazılan özelliklere göre farklı özelliklerde katabilir. Bir nevi telefonu hacklemek manasına da gelir.

Offical ROM lar harici ROMların telefonunuz garanti dışı bıraktığını bir kez daha hatırlatalım. Ve ROMları basit bir şekilde açıklamaya devam edelim. Offical ROMlar yani garantiyi bozmayan ve basit bir şekilde telefonunuza yüklenenler çoğu kullanıcıya basit gelir ve çok bir artı katmaz. Şöyle düşünmek gerekir. Örneğin bilgisayarımızın güncellemelerini yapıyoruz. Güncellemelerin açıklamalarında diyor ki belli bir güvenlik açığını kapatmak için bu güncellemeyi yapın şeklinde uyarıyor. Bizde onu yüklüyoruz. Android ROMlarda aynı mantıkta ilerler. Üretici şirket telefondaki bir güvenlik açığını kapatmak için mevcut ROMunuzu yamamamk için bir ROM yazıp yüklemenizi isteyebilir.

Bu tür ROMlarbasit ROMlardır. Yüklemesi de çok kolaydır. Oysa bu ROMlar alınıp uzmanları tarafından geliştirilebilir. Bunlara yukarda dediğimiz gibi Custom ROM denir. Örneğin offical yayınlanan 1.2 versiyon ROMdan bir özellik alınıp başka bir ROMA’a eklenebilir. Ya da ROMda hali hazırda var olan bir uygulama ya da programın ayarlarıyla oynanabilir. Bu geliştiricinin kabiliyetine kalmıştır.

ROMlar yüklenirken dikkatli olmak gerekir. Yükleme talimatı varsa mutlaka adım adım ilerleyiniz. Androidinizin temeliyle oynadığınızı unutmadan ROM değiştirip değiştirmeyeceğinize karar verin.

 

About author

Ahmet Orhan
Ahmet Orhan 2312 posts

Ankara'da doğmuş ve Ankara'da yaşamakta olan bir makine mühendisi ve blog yazarıyım. 2006'dan bu yana blog yazarlığı yapmakta olup, 2009'dan bu güne kadar aorhan.com'da yazıyorum. Ayrıca 2014'de açtığım bloghocasi.com'da blog yazarlığı konularına değinmekteyim. İlgili olduğum konular teknoloji, blog yazarlığı, sosyal medya ve web tasarımdır. Boş zamanlarımda blogculuk ve web arayüz tasarımcılığı ile uğraşmaktayım.

Bunları Okumalısın (Bence) !

Mobil Cihazlar 0 Comments

Android Arkadaşlık Uygulamaları ile Sohbet

Günümüzün sıklıkla gündeme gelen konuları arasında bulunan Android cihazlar her zaman her yeniliği ile dikkatleri üzerine çekebiliyor. Son zamanlarda kullanıcılarına sunduğu uygulamalar, programlar ve benzeri eklentiler ile her zaman daha

Teknoloji 0 Comments

Android Cihazınızı Hızlandırın

Yeni bir android cihazı aldıktan sonra genellikle ilk 1-2 ay sorunsuz bir kullanım yaşarsınız. Fakat daha sonra uygulamaların artması ve sistemin yorulmasıyla cihazlarda küçük küçük takılmalar, yavaşlamalar ortaya çıkar. Bu

Mobil Cihazlar 0 Comments

Turkcell T11 Android Cep Telefonu Fiyatı ve Özellikleri Belli Oldu

Turkcell Android işletim sistemli T11 modelini basına tanıttı. T11 ile Turkcell Android cihazlarındaki başarıyı devam ettirmek ve uygun fiyata androidli telefon satışıyla abone sayısını artırmak istiyor. Telefon diğer T modellerine

0 Comments

Yorum Yapılmadı!

Bu yazının yorumu yok, ilk sen yaz!

Yorum Yazınız


*